Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jak poznat přehřátí psa?

Jak poznat přehřátí psa?Jak poznat přehřátí psa? / veterinakleisslova.cz

Víte, co se děje v těle psa při přehřátí? Jaké jsou příznaky a jakým způsobem efektivně chladit? Následky přehřátí mohou být fatální. Zjistěte více.

Jak poznat přehřátí psa a jak ho zchladit?

Nejen lidé v parných letních dnech trpí v tropických teplotách. I zvířata vyhledávají stín a snaží se omezit pohyb na minimum. Organismus psa se přehřeje mnohem rychleji než lidský. Člověk se potí a tím ochlazuje. Pes ale nemá potní žlázy a k přehřátí může dojít již při teplotě od 25°. Víte, co se děje v těle psa při přehřátí? Jaké jsou příznaky a jakým způsobem efektivně chladit? Vše se dozvíte v následujícím článku. 

Jak poznáme přehřátí u psů?

Usilovné a ztížené dýchaní, suchý horký čenich, suché sliznice pysků, slinění, jasně červené (překrvené) sliznice, jazyk a dásně. To jsou hlavní příznaky přehřátí organismu psa. Že se něco děje, poznáte i z jeho chování, bývá neklidný a dezorientovaný. Jakmile lehne na bok, začne zrychleně dýchat, bijte na poplach. V ohrožení života mají sliznice fialovou barvu a může nastat i zvracení – v tomto případě je už velmi malá pravděpodobnost záchrany.

Jak zchladit přehřátého psa?

V žádném případě psa nepolévejte vodou ani mu nedávejte mokrý ručník přes záda. Kapiláry totiž odvádí teplo přes záda ven. V momentě, kdy dáte studený ručník na záda, zabráníte odvodu tepla. Nejefektivnější je chladit tlapky a břicho v oblasti žaludku. Voda ale nesmí být extrémně studená, aby nedošlo k šokovému stavu. Pokud je zvíře při vědomí, podáváme vodu po troškách. Ne velké množství najednou, aby nedošlo k otoku mozku.

Psi se ochlazují zrychleným dýcháním

Psi nemají potní žlázy, a tak se ochlazují zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Pokud dojde ke zvýšení tělesné teploty, zvíře se chce ochladit a začne zrychleně dýchat s otevřenou tlamou. Tím dochází k rychlému odpařování vody z těla. Pokud zvíře nemá přístup k vodě, brzy přestane mít schopnost ztrátu tekutin kompenzovat ochlazováním, dochází ke snížení tlaku krve v oběhu, dehydrataci a následně šokovému stavu.