Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Cestování se psem pohodlně a bezpečně

Cestování se psem pohodlně a bezpečněCestování se psem pohodlně a bezpečně / veterinakleisslova.cz

Plánujete dovolenou s Vaším čtyřnohým mazlíčkem? Víte, že při cestě do zahraničí musí mít platný pas, čip a očkování proti vzteklině? Přečtěte si náš článek.   

 

Psí přívěs nebo speciální boxy jsou ideální pro přepravu

Existuje několik způsobů, jak psa bezpečně převážet. Asi tím nejbezpečnějším (a také nejdražším) je speciální psí přívěs. Často bývají i klimatizované a pro pejska je to taková pohyblivá bouda na kolech. Slouží pro přepravu a současně, po zaparkování, i jako kotec.

Nejčastější způsob převozu, hlavně pro menší plemena, jsou pak hliníkové nebo plastové přepravky. Umisťují se do zavazadlového prostoru. Pejska máte v autě s jistotou, že nezašpiní nic jiného, kromě přepravky.

Prodává se také speciální postroj, kterým pejska připoutáte k zadnímu sedadlu. Za žádných okolností nepoutejte psa k sedadlu vodítkem, jsou případy, kdy se při prudkém brždění uškrtil.

Na dovolenou se psem? Nezapomeňte na pas a očkování

Při cestování do zahraničí musíte především dodržet předpisy země, do které jedete. V rámci Evropské unie musí mít pes čip, platné očkování proti vzteklině, a hlavně cestovní pas. Ten vám vystaví registrovaný veterinární lékař. Cena se pohybuje kolem 500,- Kč.

Při cestování třeba do Finska musí být pes ošetřený proti echinokokóze ne více než 30 dní před vstupem do země. Doporučujeme si proto opravdu zjistit, jaké podmínky a předpisy platí v zemi, kam se chystáte na dovolenou.

Na cestu hladový, nebo najezený?

Není dobré psa nakrmit, a hned vyrazit. Dvě hodiny po nakrmení by měl být pes v klidu. Pokud pejsek trpí nauzeou, samozřejmě je vhodné jezdit nalačno.

Vždy před cestou navštivte veterináře

V každém případě je ideální návštěva veterináře cca dva měsíce před plánovanou cestou, a to i proto, aby byl majitel poučen, co se týče různých potřebných informací. Pokud totiž pes nemá čip, musí se načepovat i naočkovat proti vzteklině (bez ohledu na to, zda byl očkovaný např. před měsícem). Dle zákona není prokazatelné, že neoznačené zvíře bylo opravdu vakcinováno. Po vakcinaci může zvíře vycestovat až za 3 týdny.