Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Vakcinace tetanu u zvířat

Vakcinace tetanu u zvířatVakcinace tetanu u zvířat / veterinakleisslova.cz

Křeče v obličeji a končetinách. Toporná chůze, ocas odtažený od těla nebo uši v nepřirozené poloze. To jsou nejčastější příznaky tetanu u zvířat. Přečtěte si, jak se proti němu bránit.

Očkování proti tetanu a jeho příznaky 

Očkování se u zvířat provádí z úplně stejného důvodu, jako u lidí. Do těla se vpraví oslabený patogen. Buňky si tento proces zapamatují a jakmile dojde k opravdovému napadení, vakcínou aktivované buňky patogen zlikvidují. Přečtěte si, jaké jsou příznaky tetanu a jak se proti němu bránit.

Co je vlastně Tetanus?

Tetanus je velmi zákeřné onemocnění. Dost často smrtelné. Nejvíce postihuje mladé psy v období přezubování, koně a jedince, kteří se pohybují v lese nebo poblíž pastvin. Spory bakterie tetanu Clostridium Tetani jsou odolné, na svého hostitele si dokážou počkat. Bakterie se mohou nacházet nejenom v trusu hospodářských a domácích zvířat, ale také v běžném domácím prachu a nečistotách, nebo v půdě, kde přežívají ze všeho nejčastěji.

Jak se proti tetanu bránit?

Samozřejmě očkováním. Očkování proti tetanu spadá do kategorie „nadstandardních“, takže vakcína není obsažena v běžném ročním očkování. Musíte si ji tedy vyžádat přímo od veterináře. Jinak je tomu třeba při očkování proti vzteklině, to je v ČR ze zákona povinné. Vakcinace tetanu po přeočkování chrání jedince dva roky. Podstoupit ji může kdokoliv. Psi, koně, ovce, kozy.

Jaké jsou příznaky tetanu?     

Toxin tetanu zasahuje mozek a okamžitě se u zvířat dostavují křeče. Nejčastěji v obličeji a končetinách. Dalšími příznaky tetanu jsou toporná chůze, ocas odtažený od těla, napjatá kůže, uši v nepřirozené poloze a protažené koutky úst. Zvíře má zvýšenou teplotu, je mu nevolno a reaguje nepřiměřeně na běžné podněty. Psi jsou vůči infekci odolnější než lidé. Masožravci jsou pak vůči tetanu odolnější než býložravci.